Tiede ja tutkimus
Raporttiin on koottu Kaupin yo:llinnen sotekeskus/Kylse -yhteistoiminnan merkityksiä ja mahdollisuuksia eri näkökulmista tarkastelevia selvityksiä.
Tiedetanssit on tiedekeskusten ja yhteistyökumppanien kanssa järjestettävä tapahtuma, joka on suunnattu eritysesti 60+ -ikäisille henkilöille.
Tutkijoita on pyydetty poimimaan 1-3 suositusta lastensuojelun sosiaalityön kehittämiseksi 2000 -luvulla tehdyistä lastensuojelun tutkimuksista.
Mallissa kuvataan HTA:n sijoittuminen teknologian elinkaarimalliin nojaten.
Tutkimuksellisuus tuodaan osaksi käytännöntyötä ottamalla työntekijät mukaan monialaisen tiimityön mallin kehittämisprosessia, käyttöönottoa ja oma-arviointia.
DigiNet YO verkosto tuo yhteen digitaaliseen terveyteen ja hyvinvointiin liittyen tutkijoita ja muita yliopistojen toimijoita.
Työryhmä arvioi lääkeinformaatiostrategian tavoitteiden toteutumista ja seuraa kansallista ja kansainvälistä lääkeinformaatiotutkimusta.
Kansallinen Lääkeinformaatioverkosto toteuttaa Lääkkeen käyttäjä lääkeinformaation keskiöön – Kansallista lääkeinformaatiostrategiaa 2021‒20
Avoimuus, yhteiskehittäminen, palvelumuotoilu, ideoiden varhaiset kokeilut ja kansalaisten osallistuminen alkavat olla innovaatio- ja kehittämistoiminnan arkipäivää julkisella sektorilla.
Sosiaalityössä on pitkään keskusteltu kuilusta käytännön ja teorian välillä. Aino Kääriäinen ja Heidi Muurinen lähtivät etsimään keinoja kuilun ylittämiseksi.