Omaolon oirearviot ovat Kanta-Hämeessä laajasti käytössä. Yleisen oirearvion lisäksi käytössä on kaikkiaan 16 oirearviota. Keväällä 2023 otettiin käyttöön hampaiden tai suun alueen oire tai vamma -oirearvio.
Omaolon hampaiden tai suun alueen oirearvion käyttöönotto Kanta-Hämeen hyvinvointialueella
Tekijä
Hannele VälimäkiLuotu
31.10.2023Viimeksi muokattu
17.6.2024* Toimintamallin julkaisemiseksi riittää minimissään perustietolomakkeen tähdellä merkittyjen kohtien täyttäminen. Suosittelemme kuitenkin, että kuvaatte toimintamallin laajemmin hyödyntäen kehittämisen polun eri vaiheita.
Perustiedot
** Kaikkien tähdellä merkittyjen kenttien sisällöt tulevat näkyviin toimintamallin kuvauksessa. Täytettyänne vähintään nämä kentät voitte merkitä toimintamallin valmiiksi Kuvaa ja jaa -lomakkeen lopussa olevalla toiminnolla.
Oivalla ja ymmärrä
Kehittäkää tarvelähtöisesti huomioimalla eri toimijoiden näkökulmat ja tarpeet. Ottakaa kehitettävän asian kannalta merkitykselliset toimijat ja kumppanit mukaan heti kehittämisprosessin alusta alkaen. Ohjatkaa ja fasilitoikaa muutosta.
Suun terveydenhuollon asiakkaan yhteydenotot palveluihin tapahtuvat ensisijaisesti puhelimitse ja hoidontarpeen arvio suoritetaan asiakkaan puhelinkontaktissa. Omaolon hampaiden tai suun alueen oire tai vamma oirearvio mahdollistaa asiakkaan oirearvion täyttämisen ympäri vuorokauden.
Puheluita suun terveydenhuollon puhelinpalveluihin Kanta-Hämeen hyvinvointialueella tulee päivittäin riippuen viikonpäivästä n. 600 - 700 puhelua ja kuukausittain noin 10 000 puhelua. Suun alueen oirearvio mahdollistaa osan puheluista ohjautumisen Omaoloon.
Omaolon suun alueen oirearvion käyttöönotto käynnistettiin ensin Forssan seudun suun terveydenhuollossa. Alueen Omaolo-pääkäyttäjä aktiivisesti ehdotti suun oirearvion käyttöönottoa tekstiohjauksin. Suun terveydenhuollon johto halusi olla mukana Omaolon suun alueen oirearvion käyttöönotossa Kanta-Hämeessä, joten oirearvion käyttöönotto lähti ripeästi liikkeelle. Tekstiohjaukset saatiin laajennettua koko hyvinvointialueella nopeasti. Työryhmä koostui Kanta-Hämeen hyvinvointialueen Omaolo-pääkäyttäjistä, suun terveydenhuollon esihenkilöistä ja Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus hanketyöntekijästä.
Omaolon suun oirearvioiden työjonojen käyttöönottoa varten koottiin työryhmä, joka koostui Omaolo-pääkäyttäjistä, suun terveydenhuollon ajanvaraushenkilöstöstä, suun terveydenhuollon esihenkilöistä, RRP2-hanketyöntekijöistä ja Tulsote -hanketyöntekijästä. Työjonojen rakentaminen tapahtui Omaolo-pääkäyttäjien toimesta ja koulutusta suun terveydenhuollon ammattilaisille työjonojen käsittelyyn antoi RRP2-hanketyöntekijä.
Omaolon käyttöönottoa edistävä työryhmä kokoontuu kuukausittain tilannekatsaukseen, jossa käsitellään suun oirearvioiden täyttötilanne, mahdolliset ilmenneet ongelmat ja kehittämisehdotukset. Työjonoille on ohjattu kesäkuun 2023 lopulta lähtien kiireettömät oirearviot. Joulukuun 2023 alusta lähtien työjonoille ohjataan kiireellisempiä P4 oirearvioita, jotka ammattilaisen on käsiteltävä kolmen vuorokauden sisällä.
Tavoitteena on saada osa suun tereydenhuollon asiakaspuheluista ohjautumaan Omaolo-palveluun, josta ammattailaiset voivat käsitellä tehtävät sähköisesti. Omaolon suun oirearvion käyttöönotto on osa Kanta-Hämeen hyvinvointialueen sähköisten palveluiden laajentamista.
Kuvittele ja kokeile
Hyödyntäkää jo kehitettyjä malleja ja ratkaisuja. Kokeilkaa rohkeasti uusia ideoita. Oppikaa yhdessä kokeilusta ja parantakaa ratkaisua vähitellen.
Kuvaa ja jaa
Jakakaa kehittämistuloksia ja arviointitietoa avoimesti muiden hyödynnettäväksi. Vakiinnuttakaa uusi toimintatapa osaksi strategiaa tai organisaation toimintaa, palvelukokonaisuutta tai ketjua. Kertokaa, miten se tapahtuu ja mitä se vaatii.
** Kaikkien tähdellä merkittyjen kenttien sisällöt tulevat näkyviin toimintamallin kuvauksessa. Täytettyänne vähintään nämä kentät voitte merkitä toimintamallin valmiiksi Kuvaa ja jaa -lomakkeen lopussa olevalla toiminnolla.
Omaolo on kansallinen digitaalinen sosiaali- ja terveydenhuollon asiointikanava. Omaolo on lääkinnällisten laitteiden asetuksen (MDR) mukainen CE-merkitty lääkinnällinen laite. Se toimii palvelupolkuna asiakkaan hoidon tarpeen arvioinnissa ja palvelun tarpeen arvioinnissa. Se toimii myös hoidon suunnittelun ja toteutuksen välineenä. DigiFinland on Omaolon valmistaja ja kehittäjä. Omaolon hampaiden tai suun alueen oire tai vamma –oirearvio julkaistiin joulukuussa 2022.
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella haluttiin ensimmäisten joukossa ottaa suun oirearvio käyttöön parantaaksemme asiakkaiden suun terveydenhuollon palveluiden saavutettavuutta. Alkuvuonna 2023 otettiin suun oirearvion tekstiohjaukset käyttöön ensimmäisenä Forssan seudun alueella. Tekstiohjaukset koko hyvinvointialueelle saatiin käyttöön alkukeväästä 2023. Suun oirearvion käyttöönottoa laajennettiin työjono-ohjauksilla keväällä 2023. Työjonot otettiin tuotantoon ensimmäisenä Forssan seudun suun terveydenhuollossa loppukeväästä 2023 ja koko hyvinvointialueella työjonot saatiin tuotantoon kesällä 2023.
Omaolon suun oirearvioiden käyttöönotto on sujunut kivuttomasti, koska suun terveydenhuollon ammattilaiset ovat olleet halukkaita ottamaan käyttöön uuden palvelun. Työjonoja käsittelevät ammattilaiset on otettu mukaan heti alusta lähtien, kun suun oirearvion käyttöönotosta on aloitettu keskustelu. Näin ollen käyttöönotto on tapahtunut hallitusti. Työjonoille on ensin ohjattu kiireettömiä tehtäviä, joita on määrällisesti tullut hyvin vähän. Pyrimme ottamaan kiirellisempiä tehtäviä joulukuusta 2023 alkaen, jolloin työjonotehtävien odotetaan tuplaantuvan.
VINKKI: Hyödynnä Oivalla ja ymmärrä -vaiheen tueksi koottuja menetelmiä ja työkaluja!
VINKKI: Hyödynnä Kuvittele ja kokeile -vaiheen tueksi koottuja menetelmiä ja työkaluja!
VINKKI: Hyödynnä Kuvaa ja jaa -vaiheen tueksi koottuja menetelmiä ja työkaluja!
Merkitse valmiiksi
Tarkistakaa vielä, että olette varmasti täyttäneet kaikki tähdillä (**) merkityt kohdat, ennen kuin merkitsette toimintamallin valmiiksi. Näiden kohtien täyttäminen takaa sen, että toimintamallista löytyvät ne tiedot, jotka edistävät mallin käyttöönottoa ja leviämistä.