Digituki Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella (RRP, P4, I4)
Kehitetään ammattilaisille ja asiakkaille suunnattua digitukea. Digituen eri menetelmiä on pilotoitu ja hyvinvointialueen tahtotilaa on kartoitettu.
Toimintamallin nimi
Kehitetään ammattilaisille ja asiakkaille suunnattua digitukea. Digituen eri menetelmiä on pilotoitu ja hyvinvointialueen tahtotilaa on kartoitettu.
Syksyn 2025 aikana julkaistaan Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen digituen verkkosivu. Sivulle on koottu tietoa digituesta ja digituesta antavista toimijoista. Sivulle on jatkossa tarkoitus luoda ohjeita ja videoita digitaalisten palveluiden käytöstä. Myös luennot digipalveluista jatkuu hankkeen jälkeen.
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue muodostuu seitsemästä kunnasta: Askola, Lapinjärvi, Loviisa, Myrskylä, Porvoo, Pukkila ja Sipoo.
Suomen kestävän kasvun ohjelman tavoitteena on, että vuoden 2025 loppuun mennessä 35% sosiaali- ja terveydenhuollon kontakteista hoidetaan digitaalisia välineitä käyttäen. Alueellamme tämä luku ylitettiin jo vuonna 2025. Lisääntynyt digitaalisten palveluiden käyttö lisää myös tuen tarpeita.
Kohderyhmänä ovat kaikki Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen asukkaat. Asiakasymmärrystä kerrytettiin vuodesta 2023 eteenpäin erilaisin kokeiluin ja selvityksin. Syksyllä 20203 asukkaille on annettu lähidigitukea ja vuonna 2024 teimme yhteistyötä kolmannen sektorin digitukitoimijan kanssa. Vuonna 2024-2025 työntekijä on toteuttanut digitukiluentoja.
- johdon päätös, millä tasolla digitukea annetaan organisaatiossa
- digituesta vastaava henkilö organisaatiossa
- yhteistyö organisaation ja yhteistyötahojen kanssa
- jokainen ammattilainen, joka kohtaa asiakkaan tulisi osata neuvoa digitaalisen palvelun käytössä
Asukkaiden digituki:Keväällä 2023 kartoitettu alueen digitukea antavat toimijat
-
Digitukea pilotoitiin syksyllä 2023 Loviisassa, Porvoossa ja Sipoossa
-
6 kertaa, 1-5 asukasta /kerta
-
-
Keväällä 2024 käynnistettiin yhteistyö Enter ry. kanssa, digiyksikön työntekijä osallistunut kirjastoissa järjestettävään digitukeen
-
8 kertaa, 0-9 asukasta /kerta
-
-
Digipalveluiden työntekijä käynyt eläkeläisjärjestöjen kokouksissa esittelemässä digitaalisia palveluita
-
n. 10 kertaa, 30-80 asukasta /kerta
-
Parhaiten saavutettiin asiakkaita järjestöjen tilaisuuksissa, missä käytiin luennoimassa digitaalisista palveluista. Tilaisuuksissa heräsi paljon keskustelua ja osallistujat rohkenivat kokeilemaan palveluiden käyttöä.
Ammattilaisen digituki:
-
järjestetty koulutuksia, digi-infoja, Viikon vinkki -tilaisuuksia
-
aktiivinen sisäinen viestintä
Kansikuva
