DentView-laitteet osana ennaltaehkäisevää työtä Lapin HVA (RRP, P4, I4)

Toimintamallin myötä on tarkoitus vahvistaa ennaltaehkäisevää työtä laadukkaiden omahoidon ohjausvideoiden ja pelillisten hoitopolkujen avulla. Laitteet on tarkoitus saada osaksi suun terveydenhuollon vastaanottokäynnin prosessia.

Toimintamallin nimi
DentView-laitteet osana ennaltaehkäisevää työtä Lapin HVA (RRP, P4, I4)
Toimintamallin lyhyt kuvaus

Toimintamallin myötä on tarkoitus vahvistaa ennaltaehkäisevää työtä laadukkaiden omahoidon ohjausvideoiden ja pelillisten hoitopolkujen avulla. Laitteet on tarkoitus saada osaksi suun terveydenhuollon vastaanottokäynnin prosessia.

Toteutuspaikka
Lapin hyvinvointialueen suun terveydenhuolto
Paikkakunta, maakunta tai hyvinvointialue
Lapin hyvinvointialue
Rovaniemi
Sodankylä
Inari
Toimintamallin rahoittaja
Muu EU-rahoitus
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)
Liitteet ja linkit
Kuva
Hoitolassamme on DentView-laite ohjeistus. Kuvassa on kuva DentView-laitteesta sinisellä taustalla.
Kuvateksti
DentView-laite hammashoitolassa.

Tekijä

Sanni Peteri

Luotu

12.12.2024

Viimeksi muokattu

02.06.2025
Ratkaisun perusidea

Lapin hyvinvointialueella pilotoitiin neljän DentView -virtuaalikioskin ja yhden DentView -tabletin käyttöä elokuusta 2023 joulukuuhun 2024 (DentView – Empowering Generations of Smiles!). Laitteet sijoitettiin hammashoitoloiden odotustiloihin, joissa ne olivat helpoiten saatavilla ja käytettävissä kaikille potilaille. Laitteet sijoitettiin Rovaniemellä Piekkarin kahteen eri hammashoitolaan sekä Sodankylän ja Inarin hammashoitoloihin. Suun terveydenhuollon ammattilaisten käytössä oli myös liikuteltava DentView -tablettiversio, jota suuhygienisti hyödynsi heikossa ja haavoittuvassa asemassa olevien parissa työskennellessä.

DentView on yritykseltä ostettava konseptikokonaisuus, joka sisältää ison kosketusnäytöllisen omahoidonohjausnäytön, jossa potilas käy tekemässä oman omahoidon polun. Laitteeseen kuuluu omahoidonohjausvälineitä sisältävä kaappi, joka on yhdistetty ohjausnäyttöön. Potilaan tehtyä omahoitopolun antaa laite käyttäjälle omahoidonohjauspaketin, johon kuuluu manuaalihammasharja, plakkiväritabletti ja lankain. Laite ohjeistaa plakkivärjäystabletin käytössä sekä hampaiden harjauksessa kohta kohdalta. Aluksi kioski pyytää valitsemaan omahoitopolun iän avulla. Valittava on myös odottavan perheen info, oikomishoidon laitteisiin liittyvät polut sekä eri perussairauksien omahoitopolut. 

Pelillisyyttä hyödyntävä interaktiivinen omahoidonohjauskioski on tarkoitettu suun terveydenhoidon ammattilaisten apuvälineeksi omahoidonohjauksen tueksi ja näin potilaiden suun terveyden edistämiseksi. Virtuaalikioskien avulla tavoiteltiin lisäresurssia suun terveydenhuollon ennaltaehkäisevään työhön digitaalisuutta hyödyntäen. 

Toimintaympäristö

DentView-laitteet olivat Lapin hyvinvointialueella Rovaniemen, Sodankylän ja Inarin hammashoitoloissa kokeilussa elokuusta 2023 joulukuuhun 2024. Vuoden 2025 alusta alkaen laitteet siirtyivät hyvinvointialueen omaksi toiminnaksi. 

DentView-laitteiden avulla vahvistetaan potilaiden omahoidonohjauksen toteutumista. Laitteiden avulla ammattilaiset voivat keskittyä perheen ja potilaan todellisiin haasteisiin, kun he ovat laitteen avulla saaneet perustiedot omahoidosta. Tarkoitus on saada potilaat motivoitumaan paremmin omahoidon toteuttamiseen. 

Suun terveydenhuolto halusi käyttäjämääriä ja -kokemuksia DentView -virtuaalikioskien käytöstä ja hyödyntämisestä omassa toiminnassaan.

Kohderyhmä ja asiakasymmärrys

Laitteita käyttävään kohderyhmään kuuluvat kaikki Rovaniemen Piekkarin, Sodankylän ja Inarin hammashoitoloissa asioivat potilaat. Laitteet sijoitettiin hammashoitoloiden odotustiloihin, joissa ne olivat helposti saatavilla ja käytettävissä. Suun terveydenhuollon ammattilaisten käytössä oli myös liikuteltava DentView -tablettiversio, jota suuhygienisti hyödynsi heikossa ja haavoittuvassa asemassa olevien parissa työskennellessä.

DentView-laitteilla käyttäjä voi valita oman ikäryhmänsä mukaisen omahoidon ohjauspolun. Lisäksi on saatavilla perussairauksiin liittyviä omahoitopolkuja sekä oikomishoidon laitteisiin liittyviä omia omahoidonohjauspolkuja. 

Toimivuuden ja käyttöönoton ehdot

DentView-laitteiden käyttöönottoon kuului DentViewiltä käyttöönottokoulutus, johon Rovaniemen, Sodankylän ja Inarin hammashoidon henkilöstö osallistui. Uusien työntekijöiden perehdyttämiseen sai aina perehdytyksen DentViewin ammattilaiselta.

Jokaisesta hammashoitolasta, jossa DentView-laite sijaitsi nimettiin ammattilainen, joka kuuluu DentViewPro -käyttöönoton työryhmään. Työryhmäläisten säännöllisissä palavereissa kuultiin laitteiden käyttöön liittyviä onnistumisia ja haasteita. Palavereissa oli mukana myös DentView-laitteiden edustaja, jolloin mahdolliset parannustoiveet saatiin nopeasti välitettyä eteenpäin.

DentView-laitteiden juurruttaminen ja käytön vakiinnuttaminen vaatii aikaa, laitteiden käytön hyötyjen kertaamista säännöllisesti henkilöstön kanssa. Kun laitteet ovat säännöllisessä käytössä säästetään vastaanottoaikaa, kun hoitohuoneessa voidaan keskittyä potilaan tai perheen todellisiin suun omahoidon haasteisiin.

Arvioinnin tulokset tiivistettynä

Laitteiden sopimusta jatkettiin pilotin jälkeen, jolloin DentView-laitteiden käyttö siirtyi toimialan omaksi toiminnaksi.

Pilotin kesto oli 17 kuukautta. Käyttäjämäärät neljällä eri laitteella jakaantuivat:
- Rovaniemen Piekkarin 2. krs 1697 kpl
- Rovaniemen Piekkarin 1. krs 2415 kpl
- Sodankylä 1742 kpl
- Inari/Ivalo 767 kpl

Laite pyytää käyttäjiltään palautetta kysymyksellä "Koitko saaneesi hyödyllistä informaatiota suunterveyteesi liittyen?". Kaikkien laitteiden keskiarvo arvio oli 4,5, arviointiasteikon ollessa 1-5. Laitteiden väliset keskiarvot arvioinneissa vaihtelivat 4,4 ja 4,6 välillä.

Ammattilaisista (suuhygienistejä ja hammaslääkäreitä) koostetun työryhmän mukaan laite koettiin hyödylliseksi ja potilaiden omahoidon ohjausta helpottavaksi. 

Vinkit toimintamallin soveltajille

DentView-laitteiden juurruttaminen ja käytön vakiinnuttaminen vaatii aikaa, laitteiden käytön hyötyjen kertaamista säännöllisesti henkilöstön kanssa. Hyvä vaihtoehto on ottaa DentView-virtuaalikioskien käyttöönoton yhteydessä käyttöön myös DentViewPro-osio. DentViewPro käyttöön on tärkeä miettiä viestinä potilaille, jotta he hoksaavat käydä täyttämässä omahoitopolun ennen vastaanottoa, jolloin materiaali on suun terveydenhuollon ammattilaisen käytössä heti vastaanoton alussa.

DentView dataportaalin datan jatkohyödyntämisestä on tärkeä sopia omassa organisaatiossa. Laitteiden pilotin aikana datan käytöstä vastasi hankkeesta suun terveydenhuollon erityisasiantuntija, joka toi datan esihenkiöiden tietoon kerran kuukaudessa olevassa palaverissa. Laitteiden käytön vakiinnuttamisen vaiheessa DentView-laitteiden koordinointi vastuu siirtyi toimialalle, jossa ammattilainen jatkoi datan koostamista ja tiedottamista suun terveydenhuollon johtoryhmään kuukausittain.

DentView-laitteista tiedotettiin sosiaalisessa mediassa. Laitteiden käytön vakiinnuttamisen vaiheessa tiedottamista on tärkeä jatkaa säännöllisesti. Laitteiden käyttäjämäärät ja -arviot on tärkeä viedä myös hyvinvointialueen sisäiseen viestintään sekä hyvinvointialueen internetsivuille. Näin laitteiden käytöstä saadaan viestittyä paremmin.

Kansikuva
Kuvio, jonka keskiössä on teksti DentView-laitteet osana ennaltaehkäisevää työtä. Asiasanoina oikeassa laidassa löytyvät ennaltaehkäisevä työ, omahoidon motivaatio ja suun terveydenhuolto. Kuvion vasemmalla puolella on maininnat, että tämä kehittäminen kuuluu digitaalisiin palveluiden kokonaisuuteen sekä maininta DentView-laitteet. Kuvasta löytyvät EU-logo saatesanoin Euroopan unionin rahoittama, Lapha.fi-logo sekä VASA2 -hankelogo.

Kehittämisen vaihe

Kehitteillä

Ilmiöt

Kohderyhmä