Ammatinharjoittajamalli (omalääkäri), Länsi-Uudenmaan HVA (RRP, P4, I1)
Ammatinharjoittajamalli on yrittäjälääkäreihin perustuva omalääkärimalli julkisessa perusterveydenhuollossa. Ammatinharjoittajat toimivat väestövastuulla ja työparina on omahoitaja. Henkilökohtaisen hoidon jatkuvuus ja saatavuus on mallin keskiössä.
Toimintamallin nimi
Ammatinharjoittajamalli on yrittäjälääkäreihin perustuva omalääkärimalli julkisessa perusterveydenhuollossa. Ammatinharjoittajat toimivat väestövastuulla ja työparina on omahoitaja. Henkilökohtaisen hoidon jatkuvuus ja saatavuus on mallin keskiössä.
Kyseessä on sosiaali- ja terveysministeriön Hoidon jatkuvuusmalliin perustuva työparimalli perusterveydenhuoltoon. Toimintamallissa erityistä on se, että lääkäri toimii yrittäjänä, jolloin hänellä on sopimukseen perustuva väestö hoidettavana sekä hyvin laaja autonomia työn teolle. Palkkiomallissa on laatuun perustuvia taloudellisia kannustimia ohjaamassa työtä.
Toimintamallin kehittämisessä käytettiin runsaasti aikaa siihen, miten yrittäjämuotoinen omalääkärimalli voidaan toteuttaa nykyisen lainsäädännön puitteissa. Ennen kaikkea kyse oli yrittäjän aseman tunnustamisesta Verohallinnon toimesta. Tätä varten haettiin Verohallinnosta ennakkoratkaisu, jossa todetaan yrittäjyyden toteutuvan toimintamallissa.
Perusterveydenhuollon vahvistaminen ja omalääkärimalli on noussut vahvasti poliittiseen keskusteluun. Tuki toimintamallille on vahva, mutta vähemmän on ymmärrystä siitä, miten omalääkärimalli toteutetaan. Haasteena ovat niukat taloudelliset resurssit ja henkilöstön saatavuus. Ammatinharjoittajamalli tuo osaltaan ratkaisuja tähän.
Yrittäjänä toimiminen on hyvin epätavanomaista lääkärien keskuudessa julkisessa perusterveydenhuollossa. Vaihtaminen ammatinharjoittajaksi on iso muutos ja herättää runsaasti kysymyksiä ja huolia.
Yleislääkäreille tehtiin kyselytutkimus syksyllä 2023. Osallistujia oli 44.
Kyselyssä havaittiin, että kiinnostus toimintamallia kohtaan on iso. Kysely kartoitti myös toiveita ja mahdollisia huolia. Toimintamallia on pääasiassa kehittänyt yleislääketieteen erikoislääkäri, joka taustansa perusteella ymmärtää syvällisesti kohderyhmää.
Toimintamallille on vahva ylimmän johdon tuki.
Projektille on turvattu rahoitus, jonka turvin toteuttaa pilotointi ja laajempi käyttöönotto.
Lisäksi toimintamallin edistämistä varten projektipäällikölle on resursoitu riittävä työaika ja hyvinvointialueella on laaja asiantuntijoiden tuki tarvittaessa.
Toimintamallia kehitetään yhteistyössä muiden hyvinvointialueiden kanssa.
Toimintamalli kyettiin rakentamaan pilottia varten valmiiksi. Tähän liittyi huomattavia epävarmuuksia etenkin verotuksellisista syistä johtuen.
Pilotissa kyettiin osoittamaan, että hoidon jatkuvuus ja saatavuus ovat erittäin hyvällä tasolla, asukkaiden ja henkilöstön tyytyväisyys on korkea ja työskentely on sujuvaa. Toimintamalli on herättänyt runsaasti positiivista huomiota, joten oletettavasti kykenemme houkuttelemaan sen avulla lisää lääkäreitä hyvinvointialueelle töihin.
Kansikuva
