Tiimityö
Koko työyhteisön kanssa yhdessä luodut pelisäännöt.
Sosiokulttuurinen ohjaaja toimii ympärivuorokautisten palvelujen yhteisöllisessä asumisessa moniammatillisen tiimin jäsenenä varmistaen yhteisöllisyyden toteutumisen.
Välillisten hoitotyön tehtävien uudelleen jako osastonsihteereiden ja hoitajien välillä Pohjanmaan HVA:lla.
Pilottiin osallistuvan yksikön osalta on havaittu haasteita osastonsihteereiden nykyisten tehtävänkuvien ja toiminnan vaatimusten välillä.
Satakunnan hoitajavetoista toimintamallia on tarpeen kehittää tapaan, jossa potilaan ja lääkärin välinen hoidon jatkuvuus paranee.
Liikkuva sote-keskus vapauttaa sote-keskuksien omaa henkilökuntaa kehittämistyöhön hoidon jatkuvuuden parantamiseksi.
Toimintamallin tavoitteena on kartoittaa asiakkaiden ja palvelutarpeen arviointia tekevien työntekijöiden näkemyksiä toistuvista palvelutarpeen arvioinneista.
Mallissa terveyskeskuksen henkilökunta jaettiin tiimeihin ja kuntien alueen väestö tiimeille. Jaossa hyödynnettiin potilastietojärjestelmiä.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella on alettu jalkauttaa yhtenäisiä kotikuntoutuksen sekä arviointi- ja kuntoutusyksiköiden toimintamalleja.
Terveysasemilla järjestetään yhden viikon mittainen intensiivinen jalkautumisjakso, jossa käsitellään päivittäin uutta teemaa: tiimimalli ja sen toiminta käytännössä, hoidon tarpeen arviointi, hoit