Järjestöavustusten valmistelu Varsinais-Suomessa
Hyvinvointialueen järjestöavustusten perusperiaatteiden luominen yhteistyössä valmisteluorganisaation, Tulevaisuuden sote-keskushankkeen, sote-järjestöjen ja kuntien kanssa.
Perustiedot
Toimintamallin nimi
Hyvinvointialueen järjestöavustusten perusperiaatteiden luominen yhteistyössä valmisteluorganisaation, Tulevaisuuden sote-keskushankkeen, sote-järjestöjen ja kuntien kanssa.
Toimintamalli lyhyesti
Tarkoituksena selvittää kuntien ja hyvinvointialueen taloudelliseen järjestöyhteistyöhön liittyviä yhdyspintoja ja yhteistyössä toimijoiden kanssa tehdä esitys järjestöjen taloudellisen yhteistyön vastuiden ja tehtävien jaosta kuntien ja hyvinvointialueen kesken.
Toimintamallin käyttöönotto vaatii hyvinvointialueen, kuntien ja järjestöjen yhteistyötä koko prosessin ajan. Varsinais-Suomen prosessi eteni seuraavasti:
Valmisteluorganisaation projektipäällikkö keräsi kuntaorganisaatioilta helmikuussa tiedot vuonna 2021 myönnetyistä järjestöavustuksista (ml. tilat), kumppanuussopimuksista sekä avustusten myöntämisohjeista.Tiedot pyydettiin hyvin laajasti eli myös muut kuin sotejärjestöille myönnetyt tai sosiaali- ja terveyslautakunnan myöntämien avustusten tiedot pyydettiin. Kaikilta kuntaorganisaatioilta saatiin vastaus. Jonkin verran tehtiin myös tietojen täydennystä ja siinä hyödynnettiin myös järjestöjä.
Järjestöjen projektiryhmä tapasi säännöllisesti valmistelurganisaation projektipäällikköä ja avustuksia ja niiden jakoa hyvinvointilaueen ja kuntien kesken pohdittiin yhdessä. Tavoitteena oli varmistaa järjestöavustusten jatkuminen ja järjestöjen toiminnan turvaaminen seuraavina vuosina. Näiden keskustelujen pohjalta valmisteltiin toiminta-avustusten alustava luokittelu siitä, onko avustava taho hyvinvointialue vai kunta.
Yhteisen valmistelun pohjalta valmisteluorganisaation projektipäällikkö lähetti kuntaorganisaatioihin lausuntopyynnön, jolla pyydettiin kuntaorganisaatioiden näkemystä järjestöille myönnettävien avustusten alustavasta luokittelusta ja siihen liittyvästä työnjaosta kuntien ja hyvinvointialueen välillä. Vastauksia saapui 14 kuntaorganisaatiolta.
Järjestöneuvottelukunnan kautta lähetettiin lausuttavaksi järjestöille edellisen lisäksi järjestöprojektiryhmän ehdotus siirtymävaiheen jälkeisiksi avustusmuodoiksi ja alustava kriteeristöpohja, jolla arvioida järjestörahoitusmuotoja avustettavan toiminnan ja ostopalveluiden välillä. Vastauksia saapui 26 järjestöltä.
Järjestöavustusten valmistelua ja luonnoksia esiteltiin kunnille ja järjestöille useammassa keskustelutilaisuudessa ja työryhmässä, jossa oli mahdollisuus esittää kysymyksiä ja toiveita.
Lausuntojen perusteella tehtiin vielä tarkennuksia hyvinvointialueen avustusten myöntämisohjeisiin vuodelle 2023, joita aluehallitus käsitteli 14.6. Aluehallitus hyväksyi hyvinvointialueen järjestöavustusten perusperiaatteet vuodelle 2023. Hyvinvointialueen avustusmuotoina ovat toiminta-avustukset sekä kumppanuusavustukset. taloudellisen tuen periaatteet julkaistiin elokuussa 2022 järjestöprojektiryhmän, valmisteluorganisaation ja Tulevaisuuden sote-keskushankkeen yhteisenä asiakirjana.
Hyvinvointialueen järjestöavustusten lisäksi kunnat myöntävät avustuksia järjestöille omien kriteeriensä ja harkintansa mukaan.
Yksityiskohtaisempien kriteerien ja ohjeiden valmistelu on jatkunut aluehallituksen päätöksen jälkeen ja ne tulevat käsittelyyn syksyllä.
Asiakirja toimii järjestöjen taloudellisen avustamisen jatkavalmistelun pohjana. Järjestöyhteistyön valmistelu jatkuu syksyllä 2022 järjestöystävällisen hyvinvointialueen toimintamallin mukaisesti:
•Avustushakujärjestelmän valinta ja kehittäminen
•Avustettavan toiminnan yhdyspinnan selkiyttäminen yleishyödyllisen avustettavan toiminnan ja järjestöiltä hankittavien ostopalveluiden yhdyspinnoilla
•Järjestöyhteistyön koordinaation tarvittavien tehtäväkuvien ja resurssien määrittely
•Järjestöyhteistyöhön tarvittavan järjestöedustuksen liittäminen hyvinvointialueen hallintorakenteeseen
•Valmistelua jatketaan yhteistyössä valmisteluorganisaation, kuntien, 113-neuvottelukunnan, järjestöjen projektiryhmän ja Tulevaisuuden sote-keskusohjelman kanssa