Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomakkeen hyödyntäminen opiskeluterveydenhuollossa, Helsingin kaupunki (RRP, P4, I1B)

Tavoitteena lisätä digitaalisten  palveluiden käyttöä opiskeluterveydenhuollossa hyödyntämällä Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomaketta. 

Toimintamallin nimi
Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomakkeen hyödyntäminen opiskeluterveydenhuollossa, Helsingin kaupunki (RRP, P4, I1B)
Toimintamallin lyhyt kuvaus

Tavoitteena lisätä digitaalisten  palveluiden käyttöä opiskeluterveydenhuollossa hyödyntämällä Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomaketta. 

Toteutuspaikka
Helsingin kaupunki, Digitaalisen terveysaseman kehitysyksikkö yhteistyössä opiskeluterveydenhuollon kanssa.
Paikkakunta, maakunta tai hyvinvointialue
Helsinki
Toimintamallin rahoittaja
Muu EU-rahoitus
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)

Tekijä

Maija Grönlund

Luotu

12.01.2024

Viimeksi muokattu

17.07.2025
Ratkaisun perusidea

Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitaja luo Omaolossa linkin Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomakkeelle. Linkki jaetaan opiskelijoille terveydenhoitajan valitsemalla tavalla (esim. sähköpostitse, Wilman kautta, koulun intrassa). Linkin avulla opiskelijat pääsevät täyttämään esitietolomakkeen Omaoloon.  Opiskelija tunnistautuu vahvalla sähköisellä tunnisteella Omaoloon ja täyttää lomakkeen ajasta ja paikasta riippumatta omalla älylaitteellaan tai tietokoneella. Täytetty lomake lähetetään Omaolossa opiskeluterveydenhuollon ammattilaisen käsiteltäväksi. 

Ammattilainen saa täytetyn lomakkeen Omaolossa ammattilaisen työjonolle, pystyy tutustumaan siihen vastaanottoa edeltävästi ja suunnittelemaan vastaanoton erityisesti opiskelijan tarpeita vastaavaksi. 

Toimintaympäristö

Toisen asteen opiskeluterveydenhuollon palvelut on suunnattu lukioiden ja ammatillisen peruskoulutuksen opiskelijoille. Terveydenhuoltolaki ja asetus (338/2011) ohjaavat palveluiden toteutusta ja varmistavat yhtenäisen laadun.

Palveluihin kuuluvat:

  • opiskelijoiden terveyden ja opiskelukyvyn edistäminen
  • opiskeluympäristön terveellisyyden, turvallisuuden ja yhteisön hyvinvoinnin tukeminen
  • terveyden- ja sairaanhoito, mukaan lukien mielenterveys- ja päihdepalvelut, seksuaaliterveys sekä suun terveydenhuolto
  • erityisen tuen ja tutkimustarpeen varhainen tunnistaminen ja hoitoon ohjaus, myös psykoterapiaan ohjaaminen

Opiskelijalle järjestetään terveydenhoitajan terveystarkastus ensimmäisenä opiskeluvuonna. Terveystarkastus koostuu keskustelusta, tutkimuksista ja ohjauksesta, joiden avulla muodostetaan kokonaiskuva opiskelijan terveydestä ja hyvinvoinnista. Terveystarkastuksen sisällöstä voi lukea tarkemmin THL:n sivuilla Terveystarkastukset opiskeluterveydenhuollossa.

Vuonna 2025 osana kansallisen palvelureformin  Digitaalinen sosiaali- ja terveydenhuolto -ohjelmaa on kehitetty MDR-sertifioitava digitaalinen esitietolomake opiskeluterveydenhuoltoon ja kutsuntatarkastuksiin yhteistyössä STM:n, THL:n, Puolustusvoimien, Duodecimin ja DigiFinlandin kanssa. Lomake tulee Omaoloon ja korvaa nykyisen Opiskeluterveydenhuollon esitietolomakkeen toiselle asteelle. Lomakkeeseen sisältyy automaattista päättelyä, joka auttaa ammattilaista kiireellisyyden arvioinnissa. Aikuisopiskelijat, joilla ei ilmene huolia tai jotka eivät koe tarvitsevansa terveystarkastusta, eivät ohjaudu lainkaan vastaanotolle. Tavoitteena on vähentää päällekkäisiä tarkastuksia ja saavuttaa kustannussäästöjä. Lomaketta pilotoidaan alkuvuodesta 2026 ja se otetaan valtakunnallisesti käyttöön syksyllä 2026 kaikilla hyvinvointialueilla opiskeluterveydenhuollon työkaluna. Vuodesta 2027 alkaen lomaketta käytetään myös osana kutsuntauudistusta. Tavoitteena on yhdistää opiskeluterveydenhuollon ja Puolustusvoimien tekemät tarkastukset, jotka nykyisin tehdään erikseen. Lomake korvaa paperimuotoiset tiedonsiirrot ja parantaa tiedon kulkua toimijoiden välillä.

Kohderyhmä ja asiakasymmärrys

Opiskeluterveydenhuollon asiakkaat ovat toisen asteen opiskelijoita. Osassa oppilaitoksia opiskelijat ovat alaikäisiä ja toisissa pääosin täysikäisiä. 

Toimivuuden ja käyttöönoton ehdot

Omaolon käyttö vaatii pääkäyttäjän, joka huolehtii esimerkiksi työjonojen rakentamisesta sekä ammattilaisten luvittamisesta ja perehdyttämisestä. Omaolon käyttö on maksullista hyvinvointialueelle, maksu perustuu väestömäärään. Jos alueella on Omaolo käytössä, kannattaa kaikkia Omaolon sisältöjä hyödyntää paremman kustannushyödyn saamiseksi. 

Opiskeluterveydenhuollon ammattilaiselle Omaolon käyttö on helppoa ja nopeasti opittavissa. Omaolon pääkäyttäjät tukevat Omaolon käytössä perehdytyksen jälkeenkin. Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomakkeen käytön juurruttamisessa on lomaketta hyödyntävillä ammattilaisilla iso vaikutus, hyvät käyttökokemukset kannustavat käyttämään lomaketta. Esihenkilöt kannustavat ja mahdollistavat uuden tavan työskennellä hyödyntämällä digitaalista esitietolomaketta. 

Arvioinnin tulokset tiivistettynä

Omaolon opiskeluterveydenhuollon esitietolomaketta pilotoitiin vuonna 2022 yhdeksässä oppilaitoksessa, ja pilotin jälkeen käyttö jatkui niissä. Vuosina 2023–2025 käyttö laajeni viiteen uuteen oppilaitokseen, jolloin lomaketta on voitu hyödyntää yhteensä 14 oppilaitoksessa. Työjonoille tulleiden lomakkeiden määrä on kasvanut, ja ammattilaisten myönteiset kokemukset rohkaisevat laajempaa käyttöönottoa.

Lomakkeen hyödyt ammattilaisille:

  • Valmistelee vastaanottoa ja tuo esiin opiskelijan tuen tarpeita.
  • Mahdollistaa vastaanottojen priorisoinnin vastausten perusteella.
  • Auttaa kohdentamaan keskustelua olennaisiin asioihin.

Vuodesta 2024 alkaen käyttöön on tullut myös Maisan esitietolomake, joka muokattiin vastaamaan THL:n lomaketta. Lisäksi prosessia muutettiin niin, että lomake lähetetään Maisasta automaattisesti kaikille opiskelijoille, joille varataan tietynlainen käynti opiskeluterveydenhuoltoon. 

Tämä on vaikuttanut Omaolon käyttöön; osassa oppilaitoksia ollaan oltu tyytyväisiä Maisan esitietolomakkeeseen, eikä Omaoloa ole tarvinnut ottaa käyttöön tai sen käytöstä on päätetty luopua. Toisissa oppilaitoksissa Omaolon lomake koetaan opiskelijoille paremmin toimivaksi, joten sen käyttöä jatketaan Maisan lomakkeen rinnalla. Excel-taulukko Kehittämisen polun Kuvaa ja jaa -välilehdellä sisältää tiedot oppilaitoksista, luotujen kutsujen määristä ja työjonolle saapuneista lomakkeista vuosien 2022-2025 aikana.

Vuonna 2026 kansallisesti käyttöön otettava uudistettu, päättelyä sisältävä ja MDR-sertifioitu opiskeluterveydenhuollon esitietolomake tulee oletettavasti vaihtamaan käytön painopisteen Omaolon lomakkeeseen Maisan lomakkeen sijaan.  

Vinkit toimintamallin soveltajille

Omaolon käyttäminen vaatii sopimuksen DigiFinlandin kanssa. Jos tämä sopimus on olemassa, on toimintamallia mahdollista hyödyntää opiskeluterveydenhuollossa. Omaolon käyttö vaatii pääkäyttäjän, joka huolehtii esimerkiksi työjonojen rakentamisesta sekä ammattilaisten luvittamisesta ja perehdyttämisestä. Opiskeluterveydenhuollon ammattilaiselle Omaolon käyttö on helppoa ja nopeasti opittavissa. Esihenkilöiden tuki uuden työkalun käyttöönotossa on merkittävässä roolissa työkalun käytön juurtumisessa. Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitajat tekevät varsin itsenäistä työtä, ja uuden työkalun käyttöönotossa on kokemusten vaihtamisella muiden terveydenhoitajien kanssa positiivisia vaikutuksia. 

Esitietolomakkeen täyttävät opiskelijat tarvitsevat vahvan sähköisen tunnistautumisvälineen (verkkopankkitunnukset tai mobiilivarmenteen) voidakseen käyttää Omaoloa. Opiskelija voi täyttää esitietolomakkeen ajasta ja paikasta riippumatta kännykällä, tabletilla tai tietokoneella.  Se mitä ja miten opiskelijoille kerrotaan Omaolon esitietolomakkeesta vaikuttaa täyttömääriin. 

Kansikuva
Omaolo, Kestävän kasvun hanke ja Helsinki logot

Kehittämisen vaihe

Valmis

Kohderyhmä