Mielenterveyskuntoutujien asumispalveluprosessi, Etelä-Savon hyvinvointialue, Sujuvat palvelut -valmennus (RRP, P4, I1)
Mielenterveyskuntoutujien asumispalveluprosessin kehittäminen Etelä-Savon hyvinvointialueella
Toimintamallin nimi
Mielenterveyskuntoutujien asumispalveluprosessin kehittäminen Etelä-Savon hyvinvointialueella
Täysi-ikäiset mielenterveyskuntoutujat, jotka tarvitsevat tukea arkeen sairauden tai asumisen suhteen, eivät selviydy täysin itsenäisesti kotona, ohjautuisivat ”totutun toimintamallin” mukaisesti nykyisellään asumispalveluihin.
Järjestelmä oli liian asumispalvelupainotteinen. Halu oli saada koko hyvinvointialueelle myös "vaihtoehtotarjotin" muista palveluista ja yhtenäistää hyvinvointialueen mielenterveysasiakkaiden asumispalvelujen prosessia.
Perusidea oli, että alueellamme täysi-ikäinen mielenterveysasiakas voi elää omassa kodissa, turvallista, omannäköistä ja hyvää elämää. Tämän saattaminen kaikkien toimijoiden työnäyksi niin palvelutarpeen arvioinnissa kuin palvelujen järjestämisessä ja toteuttamisessa oli perusidea.
Etelä-Savon hyvinvointialueen muodostivat 1.1.2023 alkaen Pieksämäen kaupungin perusturva, Rantasalmen sosiaali- ja terveyspalvelut, Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä ja Itä-Savon sairaanhoitopiiri.
Täysi-ikäiset mielenterveyskuntoutujat, jotka tarvitsevat tukea arkeen sairauden tai asumisen suhteen, eivät selviydy täysin itsenäisesti kotona, ohjautuisivat ”totutun toimintamallin” mukaisesti nykyisellään asumispalveluihin.
Valmennuksen aikana onnistuttiin tiedonkeruun ja -käsittelyn avulla vahvistamaan yhteistä näkemystä kohti pohjantähteämme. Käytössä olevat rahalliset resurssit eivät kasvaneet, mutta käytännön toteutusta asumispalvelujen arvioinnissa ja vaihtoehtoisten palvelujen järjestämisessä ja toteuttamisessa vahvistettiin. Konkreettinen kehitys tapahtui asumispalvelumäärärahoista osan siirtämisellä omien jalkautuvien palvelujen henkilöstön palkkaukseen ja hyvinvointialueen oman mielenterveysasiakkaiden asumisentuen arviointiyksikön perustamiseen 5/2024. Asumispalveluprosessin kehittämisen myötä asumispalvelun määrärahoista siirrot näihin tulivat mahdollisiksi.
Hyvä tunnelma siitä, että on ollut hyvää keskustelua ja erilaisia ajatuksia, joista on välillä innostunut, aihe on asiakkaiden kannalta tärkeä ja kiinnostava, olemme asian äärellä, joka on meille yhteisesti tärkeä, muutoksenkaipuu on aitoa ja aihe on laaja, monisäikeinen ja monella eri sektorilla ja tasolla näkyvä, joka koskee organisaatiossamme ja sen ulkopuolella useampia toimijoita. Koemme olevamme juuri osuvin kehittäjätiimi tässä, koska meillä on jokaisella aito rooli kehitettävässä prosessissa (koskee kaikkien elämää), ja tältä osin meillä on mahdollisuus koko ajan myös hieman testailla käytännössä.
Jalkautuvissa palveluissa asiakasmäärät eivät nousseet, mutta valmennuksen myötä palveluissa käyntimäärät nousivat ja asiakkaiden palvelutarpeeseen vastaaminen täsmentyi. Esille tuli, että asumispalveluissa oli aiemmin lääkehoidon turvaamisen vuoksi asiakkaita.
Arviointiyksikön toiminnan myötä mielenterveysasiakkaista asumispalveluihin ohjautui asumispalveluista arviointijaksoille tulleista 33 % on palautunut asumispalveluihin ja omasta kodista arviointijaksolle tulleista 6 % on ohjautunut asumispalveluihin. Arviointiyksikön toiminnan myötä mielenterveysasiakkaista ohjautui omaan kotiin, välivuokra-asuntoihin ja/ tai oman jalkautuvan työn palveluihin suurin osa.